V roce 2020 to řekl. O dva roky později žaloba.
Zrovna když chtěl kandidovat. Už bijí na poplach
31.01.2023 14:50 | Kauza
Komunistu Josefa Skálu čeká soud za výroky pronesené v roce 2020 o masakru v Katyni. Skála a další obžalovaní totiž odmítli původní trestní příkaz, který ukládal pokutu 30 tisíc korun a 8 měsíců podmíněně. A KSČM už varuje před omezováním svobody projevu. Skálu také podpořil italský historik Angelo d'Orsi.
Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála má stanout před soudem. A to za tvrzení, že vyvraždění polských důstojníků v Katyni je příběh vykonstruovaný nacisty. Skála se tak měl dopustit popírání genocidia, což je zločin s trestní sazbou až tři roky vězení. Kromě Skály je žalován také provozovatel Svobodného rádia a další host této debaty, ve které se měl Skála přečinu dopustit.
kterým uložil obžalované trojici osmiměsíční podmíněné tresty a spolku peněžitý trest ve výši 30.000 korun. Všichni si ale proti příkazu podali odpor, takže soud bude věc řešit veřejně v hlavním líčení. K tomu má dojít už zítra.
Proti „omezování svobody projevu“ už protestuje Skálova partaj. „KSČM vyjadřuje obavy z ohrožení vědeckého bádání a omezení svobody projevu. Naše vážné znepokojení směřuje především ke společenskovědním oborům, kde stát stále častěji uplatňuje různé formy zásahů a regulace, včetně represe, a dokonce kriminalizace nositelů názorů, které nejsou v souladu s oficiální politikou. Zejména výklad dějin není, podle našeho mínění, podrobován objektivnímu zkoumání běžnými vědeckými metodami, ale je stále více tendenčně podřizován politickým zájmům a potřebám vládnoucích struktur,“ uvádí strana v tiskové zprávě.
„Dr. Skála vstoupil do diskuse o zločinu tzv. Katyňského masakru, spáchanému před více než osmdesáti lety. Nepopíral ho, nezpochybňoval, neschvaloval, ani ničím neospravedlňoval. Pouze jako historik vystoupil s hypotézou, a tím přispěl do sporu o jeho interpretaci, což je podstatou metodické skepse,“ obhajuje KSČM svého člena. Poukazuje také na znepokojující fakt, že k rozhovoru došlo v roce 2020, ale trestní řízení bylo zahájeno až v roce 2022. Tedy právě v roce, ve kterém Skála oznámil úmysl kandidovat na prezidenta.
„KSČM, která věnuje průběhu zmíněného procesu mimořádnou pozornost, vyšle k jednání své pozorovatele a odborníky. Zároveň odsuzuje nyní probíhající snahy o kriminalizaci svých dalších členů a sympatizantů z politických důvodů,“ slibuje strana.
Na obranu Josef Skály vystoupil také italský historik Angelo d'Orsi. Ten si stýská, že v Evropě je stále těžší prosazovat základní lidská práva, když vzrůstá antiruský fanatismus. „Je to druh celokontinentální kolektivní hysterie,“ míní. Dle d’Orsiho dotyční nic nepopírali, pouze namítali, že po otevření sovětských archivů jsou dostatečné důvody pro zpochybnění verze, která celý masakr přisuzuje Sovětům. A k žádné dogmatické odpovědi podle historika nedošli.
Poukázal, že tuto debatu nenásledovaly žádné protesty, dokonce prý byla „přijata s povděkem jako pokus vzdělávat veřejnost“. Ale historie je politickou mocí podle Angela d’Orsiho přeměněna v až náboženský kánon, kterému se člověk musí podvolit. Zákony ohledně popírání zločinů nacismu a komunismu považuje historik za pokus ovládnout bádání v této oblasti a dostat ho pod politickou kontrolu.
Vymezuje se také proti rezoluci europarlamentu z roku 2019, která spojuje komunismus a nacismus ve vině za druhou světovou válku. D’Orsi upozorňuje, že bez Sovětského svazu by nacismus poražen nebyl.
„Je zřejmé, že válka na Ukrajině prudce urychlila proces rozšiřování nepřátelství vůči Rusku, jeho hudebníkům, spisovatelům, umělcům atd. V případě Prahy je tu ještě jeden poslední prvek. Nejznámější obžalovaný Josef Skála (odpůrce pro–NATO politiky a organizátor mírového hnutí) oznámil svůj úmysl kandidovat v prezidentských volbách: soudní řízení mu v tom zřejmě zabránilo. Tvrzení o pohnání historie před soud se tak prolíná s přímo politickým využitím legalizace historiografie. Nelze to popřít, je to docela velký krok zpět pro evropskou civilizaci,“ zakončil obranu Josefa Skály.